Tüketilen yağ oranı ve beslenme alışkanlığının olası bir risk faktörü olduğu üzerindeki bilgiler tartışmalıdır. Yağ oranı düşük yemeklerin yenildiği bölgelerde (Uzak Doğu ülkeleri gibi) hastalığın görülme sıklığı daha düşüktür. Kuşkusuz bu ülkelerde meme kanserinin az görülmesini en önemli nedeni beslenme, yaşam alışkanlıkları ve ırksal-genetik nedenlerdir.
Meme kanserini engelleyecek sihirli bir meyve veya sebze doğada henüz tespit edilememiştir, ancak “organik veya doğal” beslenmeden daha çok, “dengeli” beslenme kavramı kanserin ve obezitenin önlenmesinde büyük önem sahibidir.
Ayrıca tüketilen yağ tipi ile meme kanserinin ilişkisi de incelenmiştir. Zeytin yağı gibi tekli doymamış yağlara oranla, mısır yağı ve margarin gibi çoklu doymamış yağların ve doymuş yağların çok kullanıldığı diyetlerde meme kanseri riskinin daha yüksek olabileceği öne sürülmüştür.
Alkolü düzenli olarak tüketen kadınlarda, meme kanseri riskinin ciddi oranda arttığını da bilmekteyiz.
Son yıllarda D vitamini eksikliği olan kadınlarda meme kanseri seyrinin daha olumsuz olduğu saptanmıştır. Bu nedenle diyetle süt ürünlerinin yeterli alınması ve güneşten kararında faydalanmanın önemi vurgulanmaktadır.